kontakt@blueheven.pl

Sztukateria w przeszłości była bardzo popularnym sposobem ozdabiania ścian i sufitów. Nadawała zwykłym pomieszczeniom klasy. Dzisiaj ten element powraca do łask w lekko zmienionej formie.

Z czego wykonana jest sztukateria?

sztukateria WarszawaObecnie sztukaterię wykonuje się z nieco innych materiałów niż w przeszłości. Dzięki temu gipsowe elementy odeszły w niepamięć. Oczywiście gipsowe ozdoby nadal można kupić, ale dostępne są raczej na zamówienie. Dzięki temu na życzenie klienta tworzy się z gipsu wymarzone, niepowtarzalne wzory. Gips jest również dosyć drogi dlatego nie każdy może zdecydować się na ten rodzaj wystroju. Teraz do wykonania elementów sztukaterii wykorzystuje się lekkie materiały, które są prostsze w montażu i przede wszystkim tańsze. Najbardziej dostępna sztukateria Warszawa i jednocześnie najpopularniejsza to ta wykonana ze styropianu. Jest bardzo lekka i można pomalować ją na dowolny kolor farbą emulsyjną. Najlepiej sprawdza się przy granicach ścian i sufitów. Nie pozwala jednak na stworzenie skomplikowanych wzorów z wieloma szczegółami. Do bogatszej sztukaterii wykorzystuje się zatem inne rodzaje polistyrenu. W tym materiale łatwiej jest stworzyć detale i wyraziste wzory. Większość osób decyduje się na listwy i gzymsy ozdobne. Nadadzą one charakter każdemu pomieszczeniu. Dostępne są zazwyczaj w gotowych listwach o długości dwóch metrów. Następnie takie listwy łączy się ze sobą lub przycina. Dobrze zamontowana sztukateria w żaden sposób nie odznacza się ani nie odstaje od krawędzi.

Ozdoby przy żyrandolach to tak zwane rozety. Ten typ sztukaterii pasuje do bardziej klasycznych wnętrz i obszernych żyrandoli. Oświetlony przez światło wzór pięknie prezentuje się na suficie. Rzadziej stosuje się sztukateryjne konsole, pilastry i kolumny kominkowe.

Zamknij