kontakt@blueheven.pl

Karmienie trzody chlewnej jest zdecydowanie łatwiejsze, jeśli zastosuje się specjalne urządzenia, czyli tzw. automaty paszowe. Na rynku istnieje wiele nowoczesnych i zautomatyzowanych rozwiązań, ale również jest też coś dla zwolenników tradycyjnych maszyn.

Skrzynkowe automaty zadające paszę zwierzętom gospodarskim

automaty paszowe dla trzodyMowa o tzw. automatach paszowych skrzynkowych. Inaczej można nazwać je auto-karmnikami dla trzody chlewnej. Automat musi być wykonany z odpowiedniego materiału – oczywiście bezpiecznego dla zwierząt. W tym przypadku najczęściej wykonywany jest z płyty polietylenowej. Grubość takiej płyty wynosi 12 mm. Części metalowe płyty oraz elementy łączące w automacie paszowym muszą być wykonane ze stali kwasoodpornej – to zapewnia długą żywotność i wysoką jakość. Oczywiście są różne typy, jeśli chodzi o automaty paszowe dla trzody – związane jest to z wieloma grupami wiekowymi. Nie stosuje się takich samych automatów paszowych dla tuczników jak dla prosiąt. W przypadku tuczników wybierane są najczęściej automaty paszowe na sucho, ale można kupić specjalne automaty paszowe ze zraszaczem, dzięki czemu pokarm będzie bardziej atrakcyjny dla świń (będzie miękki, dzięki czemu trawienie także będzie ułatwione). Każdy automat paszowy posiada system regulacji zasypu paszy. Do tego dochodzi jeszcze specjalny system regulacji przepływu wody przez zraszacz.

Oczywiście jest wiele stopni takiej regulacji w zależności od wyboru konkretnego automatu paszowego. Może to być np. 7 stopni regulacji zasypu. Wiadomo, że jeden automat paszowy dla kilkudziesięciu świń to zdecydowanie za mało. Trzeba liczyć się z tym, że jeden automat paszowy służy do karmienia około 8 – 12 świń. Istnieją nowoczesne aparaty, dzięki którym zwierzęta mogą same decydować o konsystencji pobieranej paszy i które zapobiegają przed wysypywaniem się paszy.

Zamknij