kontakt@blueheven.pl

 

Pracuję jako nauczycielka plastyki w szkole podstawowej. Wykształcenia kierunkowego nie mam. Skończyłam pedagogikę i kilka kursów, dzięki którym mogę piastować to stanowisko. Zresztą nie jest ono zbyt wymagające w klasach 1-3. Najważniejsze jest dobre podejście do dzieci.

Arkusz B5 – nietypowy format pracy konkursowej

tania koperta b5Popularny sklep z akcesoriami dla dzieci starszych i młodszych ogłosił konkurs pod tytułem „W krainie marzeń”. W folderze konkursu zawartych było kilkanaście tematycznych tytułów. Nagrodą było opublikowanie prac uczestników jako ilustracji do powstającej książki z wierszykami zainspirowanymi właśnie tymi obrazkami. Nietypowy był format prac –  C5. Co prawda możliwości dzieci zostały ograniczone do powierzchni płaskiej, to znaczy kredek, farbek, ewentualnie pasteli, ale nie przeszkodziło im to w daniu upustu swojej fantazji. Trzeba przyznać, że takie małe brzdące, które potrafią już po swojemu analizować świat, jednocześnie nie kierując się utartymi schematami, bardzo często mnie zaskakują. Z racji, że ja odpowiadałam za wysyłkę rysunków poprosiłam o poradę, a pani na poczcie powiedziała, że do takiego formatu kartek najlepsza będzie zwykła, tania koperta b5 (która okazała się być po prostu kopertą dedykowaną arkuszom C5), ale doradziła by wysłać je na wszelki wypadek listem priorytetowym poleconym, aby mieć pewność, że dojdą na czas i się nie zagubią. Chciałam jeszcze zabezpieczyć prace, wkładając je do teczki, ale nie mogłam znaleźć żadnej odpowiedniej do koperty w tym formacie. Po powrocie do domu, z ciekawości sprawdziłam w internecie, jakie jeszcze mało dostępne formaty są na rynku. Uznałam, że ciekawie będzie z nimi poeksperymentować, szczególnie, że zbliżał się Dzień Babci i Dziadka i chciałam dać uczniom za zadanie ozdobienie kopert na kartki okazjonalne, które również same miały wykonać.

Sytuacja z kopertami dała mi też do myślenia, jeśli chodzi o moje wykształcenie. Wydawałoby się, że prowadzenie takich zajęć to nic trudnego, ale trochę wstydziłam się, że zanim ogłosiłam warunki zgłoszenia prac, musiałam sama sprawdzić, czego dokładnie oczekują organizatorzy, w związku z czym zapisałam się na kolejny kurs doszkalający. Może dzięki temu za rok-dwa dostanę dodatkowe godziny również w starszych klasach? Natomiast na wyniki konkursu nadal czekamy.

 

Zamknij